بیماری کلیه و غذای مناسب برای آن

بیماری کلیه و غذای مناسب برای آن

اگر کلیه های شما درست کار نمی کنند، پزشک شما احتمالا یک رژیم غذایی با مقادیر مشخص پروتئین، سدیم و پتاسیم به صورت روزانه تجویز می کند. مصرف این مواد مغذی در مقدار مشخص می تواند به جلوگیری از بدتر شدن بیماری کلیوی کمک کند. بنابراین اگر از این بیماری رنج می برید حتما به یک متخصص تغذیه برای دریافت راهکارهای مناسب مراجعه کنید. امروز در هایپرمارکت اینترنتی فروشکا به چند نکته غذایی در زمینه این بیماری اشاره می کنیم.

پروتئین

پروتئین به ساخت، تعمیر و نگهداری سلولهای بدن کمک می کند و می تواند برای تامین انرژی در صورت نیاز مورد استفاده قرار گیرد. هنگامی که کلیه های شما به خوبی کار نمی کنند، پروتئین های زیادی را در خود جای می دهند. این بسیار مهم است که شما کربوهیدرات ها و چربی ها را به اندازه کافی مصرف کنید تا بدن شما انرژی مورد نیاز خود را تامین کند. پروتئین محدودی که می خورید، برای ساخت و تعمیر سلول های شما استفاده می شود. رژیم جدید شما باید دارای تعادل مناسبی بین پروتئین، کربوهیدرات و چربی باشد. منابع اصلی پروتئین عبارتند از: گوشت، مرغ، ماهی، تخم مرغ، شیر، حبوبات و آجیل. نان، غلات، دانه ها و سبزیجات نیز حاوی پروتئین هستند.

سدیم

سدیم فشار خون شما را بالا می برد و باعث می شود مایعات را حفظ کنید. برای افراد مبتلا به بیماری کلیه، سدیم و مایع اضافی در بدن ایجاد می شود که می تواند قلب و ریه ها را تحت تاثیر قرار دهد. رژیم جدید شما ممکن است حاوی یک حد مجازی از سدیم باشد. متخصص تغذیه به شما نشان خواهد داد که چگونه به بهترین شکل در این محدودیت بمانید. سدیم در نمک و اغلب غذاهای فرآوری شده یافت می شود. اطمینان حاصل کنید که برچسب های مواد غذایی را برای محتوای نمک آنها کاملا بررسی کنید. همچنین برچسب جایگزین های نمک را نیز بررسی کنید؛ بسیاری از آنها حاوی پتاسیم هستند که ممکن است نیاز به محدودیت مصرف داشته باشند.

پتاسیم

پتاسیم مانند سدیم باید در بدن شما متعادل باشد. اگر کلیه های شما به خوبی کار نمی کنند، سطح پتاسیم خون شما افزایش می یابد. سطح پتاسیم بالا بر ریتم قلب تاثیر می گذارد، بنابراین رژیم غذایی جدید شما ممکن است حاوی مقدار مشخصی از پتاسیم باشد. پزشک شما توضیح می دهد که چگونه در حد مجاز خود باقی بماند. پتاسیم در بسیاری از میوه ها و سبزیجات، حبوبات، آجیل و غذاهای لبنی یافت می شود. ( غذاهای با پتاسیم بالا و پایین را ببینید)

یک متخصص تغذیه همچنین می تواند به دیگر جنبه های رژیم غذایی شما کمک کند تا مطمئن شوید که مواد غذایی مورد نیاز خود را تامین می کنید. این موارد شامل:

کل کالری دریافتی. میزان کالری مصرفی برای حفظ وزن در یک محدوده سالم مهم است.

فسفر. عملکرد ضعیف کلیه می تواند سطح فسفر را در خون شما افزایش دهد. به همین دلیل یک رژیم غذایی با فسفر کمتر ممکن است مورد نیاز باشد.

کلسیم. سطح فسفر بالا در بدن دسترسی استخوان ها به کلسیم را کاهش می دهد. رژیم غذایی شما نیاز به تعادل مناسب بین فسفر و کلسیم دارد.

ویتامین ها و مواد معدنی (به ویژه B-complex، ویتامین C، ویتامین D، آهن و روی). محدود کردن انواع خاصی از غذاها برای کاهش حجم کار بر روی کلیه ها می تواند شما را از داشتن ویتامین ها و مواد معدنی خاصی محروم کند.

نکات دیگر برای سلامت کلیه را ببینید