زنان باردار و منابع ایمن اسیدهای چرب امگا ۳ برای آنان

زنان باردار و منابع ایمن اسیدهای چرب امگا ۳ برای آنان

 امروز در هایپرمارکت اینترنتی فروشکا به اهمیت چربی های امگا ۳ برای زنان باردار می پردازیم.

چربی های امگا ۳ چربی های ضروری هستند، و شما می توانید آنها را فقط از رژیم خود دریافت کنید. اگر باردار هستید، ممکن است سطح بالاتری از این اسیدها را نیاز داشته باشید. بسیاری از مطالعات نشان می دهد که این چربی ها، به ویژه ایکوزاپنتائوئیک اسید(EPA) و اسید داکوزاگزنئوئیک (DHA)، منافع چندانی برای مادران و نوزادان دارند. ماهی ثروتمندترین منبع DHA و EPA است، اما اکثر مردم ماهی بسیار کم می خورند. دستورالعمل های تغذیه ای توصیه می کنند که زنان باردار یا شیرده حداقل ۸ اونس در هفته از غذاهای دریایی غنی از DHA و با حداقل مقدار جیوه استفاده کنند. این مقدار باعث سلامتی نوزاد می شود. توجه به این نکته نیز ضروری است که جیوه بیش از حد در طول دوران بارداری می تواند به مغز و سیستم عصبی نوزاد آسیب برساند.
ماهی یک منبع عالی از پروتئین است، چندین ویتامین و مواد معدنی را تامین می کند و دارای چربی های اشباع پایین است که همه آنها برای سلامتی مفید می باشند. امگا ۳ باعث کاهش خطر ابتلا به تولد زودرس نوزاد می شود و رشد مغز و بینایی در کودک را افزایش می دهد.

زن باردار چه باید انجام دهد؟

طبق تحقیقات توصیه می شود که تمام زنان در سنین تولید نسل، به ویژه کسانی که در دوران بارداری یا شیردهی هستند، از لیست بهترین ماهی ها که شامل ماهی قزل آلا و ساردین و... می باشند، ۲ تا ۳ وعده ماهی را در هر هفته مصرف کنند. از ماهی هایی که داراری بیشترین میزان جیوه هستند مانند کوسه ماهی و اره ماهی بپرهیزند. (اطلاعات بیشتر در مورد غذاهایی دریایی مناسب زنان باردار را ببینید.)

اما درباره کسانی که رژیم گیاهخواری دارند به چه صورت؟ از آنجا که اثرات مفید DHA در کاهش خطر ابتلا به زایمان زودرس و بهبود رشد مغز و چشم نوزادان، به اثبات رسیده است، گیاهخواران باردار باید از غذاهای غنی شده از DHA یا تخم مرغ حاصل از مرغ های تغذیه شده با DHA و یا از مکمل های DHA استفاده کنند. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد استفاده از مکمل مناسب، با دکتر خود مشورت کنید.