چربی ها و تصوری اشتباه در مورد آنها

چربی ها و تصوری اشتباه در مورد آنها

 آیا می خواهید وزن مناسبی داشته باشید و سلامت کلی خود را حفظ کنید؟ یکی از راههایی که در این راه می تواند به شما کمک کند استفاده از چربی های سالم است. در حالی که چربی ها، به ویژه چربی های اشباع، باعث افزایش خطر ابتلا به دیابت و بیماری های قلبی است، تحقیقات نشان می دهد که کربوهیدرات ها ممکن است مقصر اصلی باشند. امروز در هایپرمارکت اینترنتی فروشکا به این موضوع می پردازیم.

طبق تحقیقات، چربی اشباع شده در رژیم غذایی بد است و عامل بیماری قلبی است. بدین معنی که بین چربی اشباع شده در خون و بیماری های قلبی ارتباط وجود دارد.

در طی این تحقیقات، شرکت کنندگان در شش دوره ی سه هفته ای از رژیم غذایی شامل افزایش کربوهیدرات ها و کاهش کل چربی و  چربی اشباع استفاده کردند. در طی این رژیم، کالری ها و پروتئین باقی می ماند و همراه با افزایش سطح کربوهیدرات، سطح اسید چرب خون (پالمیتولئیک اسید) افزایش می یابد. افزایش این اسید باعث افزایش خطر ابتلا به بیماری های قلبی و دیابت می شود.

هنگامی که اسید پالمیتولئیک افزایش می یابد، بدان معنی است که با افزایش میزان کربوهیدرات ها آنها به جای سوختن به چربی تبدیل می شوند. به عبارت دیگر، میزان کربوهیدرات مصرفی شما تعیین می کند ک آن به عنوان سوخت یا به عنوان چربی ذخیره می شود.

 چقدر چربی باید بخورید؟

طبق تحقیقات ما باید چربی را تا حدود ۳۰ درصد از کل کالری روزانه حذف کنیم و همچنین چربی های اشباع را از گوشت قرمز و محصولات لبنی مانند شیر، تخم مرغ و پنیر تا کمتر از ۱۰ درصد کل کالری کاهش دهیم.

اما با وجود اینکه در دهه های اخیر مردم مصرف چربی ها به ویژه چربی های اشباع را کنار گذاشته اند اما چاقی چند برابر شده است زیرا چربی ها را با قندها و کربوهیدرات های تصفیه شده جایگزین کرده اند.

 

وقت آن است که فکر نکنیم چربی در رژیم غذایی دشمن است. در واقع، چربی یک منبع کلیدی انرژی و مواد مغذی ضروری است. شما نمی توانید بدون آن زندگی کنید و آن حتی ممکن است به کاهش وزن کمک کند.

چربی ها مانند پروتئین به شما کمک می کند طول عمر بیشتری داشته باشید. و از آنجا که عطر و طعم مورد پسندی دارد، غذا را رضایت بخش تر می کند. به عبارت دیگر، شما احتمالا می توانید کالری کم تری حاوی چربی را مصرف کنید و بیشتر از دو برابر کالری های کربوهیدرات تصفیه شده، احساس سیری کنید، بنابراین چربی به کنترل اشتها کمک می کند. حتی زمانی که چربی می خورید، ورود گلوکز به جریان خون کاهش می یابد و به کاهش قند خون کمک می کند.

در اینجا انواع چربی که شما باید مصرف کنید و یکی از مواردی که باید از آن اجتناب کنید، آورده شده اند:

1- چربی های غیر اشباع (MUFAs) که در روغن زیتون، روغن کلزا، گردو و بیشتر آجیل و همچنین آوکادو موجود می باشد. این چربی ها معمولا در دمای اتاق مایع هستند.

2- چربی های غیر اشباع شده (PUFA) همیشه در دمای اتاق و در یخچال مایع هستند. آنها بیشتر در روغن هایی از سبزیجات، دانه ها و برخی از آجیل یافت می شوند. آفتابگردان، دانه کتان، سویا، ذرت، پنبه دانه، روغن انگور و روغن کنجد در مواد PUFA زیاد است. آنها همچنین در ماهی های چرب مانند ساردین، شاه ماهی و ماهی آزاد وجود دارند.

3- اسانس های چرب ضروری (EFAs) چربی های غذایی هستند که بدن شما نمی تواند تولید کند. امگا 3 و امگا 6 از این دسته هستند. امگا 3 در نرمتنان و ماهی های آب سرد یافت می شود. امگا 6 به طور عمده در دانه ها و غلات، و همچنین در جوجه ها یافت می شود. 

مکمل های غنی از اسیدهای چرب امگا 3 یا غذاهایی مانند صدف، ماهی قزل آلا، ماهی تن، ساردین، شاه ماهی، دانه کتان، بادام، گردو و روغن کلزا مصرف کنید و از روغن ذرت، سویا، پنبه دانه و روغن بادام زمینی که حاوی مقادیر زیادی امگا 6 هستند، اجتناب کنید.

4- چربی های اشباع (SFAs) معمولا در دمای اتاق جامد باقی می مانند. کره، روغن نخل و نارگیل نسبتا غنی از چربی های اشباع هستند. این نوع از چربی برای مصرف در رژیم غذایی با کربوهیدرات کم خوب است، چرا که هنگامی که کربوهیدرات محدود است، بدن شما عمدتا چربی ها را به عنوان سوخت استفاده می کند.

5- باید چربی های ترانس را از خود دور کنید. چربی های ترانس با افزایش خطر ابتلا به حمله قلبی همراه بوده اند و نشان داده شده است که سطح التهاب بدن را افزایش می دهند. آنها معمولا در غذاهایی هستند که باید اجتناب کنید، از جمله غذاهای سرخ شده، کوکی ها، کراکر ها، شکر ها و ...